Header_top_pl
Banner_top
Ng Pow_elk Pow_go Pow_olec
Strona główna
Interaktywna mapa
Baza informacji
Wirtualny spacer
Kalendarium wydarzeń
Galeria zdjęć
Multimedia
E-kartki
Menu
Szczegóły obiektu

Przebieg trasy: Ełk – Żabie Oczko – Nowa Wieś Ełcka – Bajtkowo – Nowa Wieś Ełcka – Prostki – Bogusze – Ostrykół – Ełk.

Warto zobaczyć:

Żabie Oczko – urokliwe jeziorko otoczone dookoła lasem. Dzięki niewielkiej głębokości i szerokiej zagospodarowanej plaży w sezonie letnim jest licznie odwiedzane przez ełczan. W podszyciu i runie chronione lub rzadko występujące rośliny: irga, ostrołódka kosmata, mącznica lekarska, świdośliwa.

Bajtkowo – XIX-wieczny kościół wykonany z żółtej cegły. Neogotycki charakter, ciekawe wzornictwo i piękne usytuowanie na wzgórzu czyni z niego interesujący obiekt. Przy kościele znajduje się cmentarz z mogiłami z okresu międzywojennego.

Bogusze – słup graniczny z 1545 r. postawiony na trójstyku dawnych granic Korony Polskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus. Jest jednym z najstarszych tego typu zabytków w Polsce. Na wschodniej ścianie znajduje się wmurowana tablica z czarnego marmuru, upamiętniająca osadzenie na tych terenach granicy trzech spierających się ze sobą sąsiadów. Tablica z oryginalnym napisem w języku łacińskim i herbami została zdjęta przez Niemców i przewieziona do muzeum pruskiego w Królewcu, na słupie natomiast umieszczone są kopie wykonane z piaskowca w 1907 r.

Ostrykół drewniany kościół z 1667 r. – przykład ludowego budownictwa mazurskiego. Szczególnie cenne są empory wbudowane po obu stronach nawy, chór, skręcone kolumienki w barokowym ołtarzu, kapitele korynckie i ambona z 1690 r.

 


Powrót Drukuj
Lista miejscowości
Pomoc
Generator linku
Generator umożliwia stworzenie linku prowadzącego z innej strony do wskazanego na planie miejsca.
Dodaj punkt
Jeżeli uważasz, że na planie zabrakło istotnego i ważnego miejsca zaproponuj jego opis, i wskaż lokalizację.
Plan podróży
Plan jest pusty
Copyright SP OLECKO
wykonanie: CONCEPT Intermedia