Header_top_pl
Banner_top
Ng Pow_elk Pow_go Pow_olec
Strona główna
Interaktywna mapa
Baza informacji
Wirtualny spacer
Kalendarium wydarzeń
Galeria zdjęć
Multimedia
E-kartki
Menu
Szczegóły obiektu

Przebieg trasy: Ełk – Oracze – Płociczno – Straduny – Piaski – Malinówka – Bałamutowo – Czerwonka – Woszczele – Chrzanowo – Ełk.

Warto zobaczyć:

Oracze duża, ciągnącą się na przestrzeni około 2 km wieś, w której zachowało się kilka budynków o ponad 100-letnim rodowodzie.

Straduny – do miejscowości wjeżdża się zabytkową aleją lipową, na którą składa się 49 lip drobnolistnych o obwodach pni 120-360 cm i wysokości 22-28 m. Atrakcją jest schowany wśród drzew kościół wybudowany w XVIII wieku. W kościele znajduje się obraz „Ukrzyżowanie” z ok. 1570 r. Istnieje domniemanie, iż kiedyś obraz był środkową częścią tryptyku pochodzącego z południowych Niemiec. W kościele znajdują się również barokowe organy z połowy XVIII wieku i kamienne renesansowe płyty nagrobne z XVI i XVII wieku ozdobione epitafiami w postaciami rycerzy.

Piaski, Malinówka panorama jeziora Łaśmiady, drugiego co do wielkości na Pojezierzu Ełckim. Całkowicie objęte strefą ciszy jest idealnym miejscem dla żeglarzy. Liczne zatoki i szuwary stanowią schronienie dla ptactwa wodnego. Atrakcją miejscowości jest płytka ciągnąca się w głąb jeziora na ponad 100 m plaża.

Chrzanowo we wsi znajduje się cerkiew grekokatolicka. Warto też zatrzymać się przy nieczynnej żwirowni, wypełnionej przez wodę, aby przyjrzeć się jak ten od niedawna istniejący akwen wodny opanowywany jest przez rośliny i zwierzęta. Po drugiej stronie ulicy, schowany wśród drzew cmentarz z okresu międzywojennego.

Siedliska – kilka przykładów architektury ludowej z przełomu XIX i XX w.

 


Powrót Drukuj
Lista miejscowości
Pomoc
Generator linku
Generator umożliwia stworzenie linku prowadzącego z innej strony do wskazanego na planie miejsca.
Dodaj punkt
Jeżeli uważasz, że na planie zabrakło istotnego i ważnego miejsca zaproponuj jego opis, i wskaż lokalizację.
Plan podróży
Plan jest pusty
Copyright SP OLECKO
wykonanie: CONCEPT Intermedia