Header_top_pl
Banner_top
Ng Pow_elk Pow_go Pow_olec
Strona główna
Interaktywna mapa
Baza informacji
Wirtualny spacer
Kalendarium wydarzeń
Galeria zdjęć
Multimedia
E-kartki
Menu
Szczegóły obiektu

Przebieg trasy: Olecko – Małe Olecko – Zatyki – Kijewo – Babki Gąseckie – Pomiany – Gąsiorowo – Gąsiorówko – Kleszczewo – Starosty – Nowy Młyn – Wieliczki – Markowskie – Krupin – Imionki – Olecko. Trasa oznaczona kolorem niebieskim.

Warto zobaczyć:

Wieliczki – wieś założona w 1540 r. Obecny barokowy kościół z modrzewia powstał w 1677 r., to najstarszy drewniany kościół na Mazurach. Wewnątrz późnobarokowy ołtarz ze sceną ukrzyżowania. Pięknym przykładem snycerki jest galeryjkowy ołtarz przy wejściu do zakrystii, upamiętniający tragiczny czas najazdu tatarskiego. W rzeźbieniach ambony odnajdziemy herby fundatorów odbudowy kościoła. Kamienny mur okalający wejście na teren kościoła to pozostałość pomnika poświęconego 169 żołnierzom z parafii Wieliczki poległym podczas I wojny światowej. W pobliżu Wieliczek liczne cmentarze poległych żołnierzy – świadectwem dramatycznych walk I wojny światowej na ziemi oleckiej.

Szeszki – wieś założona w XVII wieku i zamieszana głównie przez wolnych chłopów. Po 1945 r. przybyli tu osadnicy głównie ze wsi powiatu suwalskiego: Korkliny, Rudniki, Nowinka.

Szubienica – pagórek przy południowym krańcu Jeziora Oleckie Wielkie. Jak pisano w 1727r. „(...) złodzieje, podpalacze i ci, co ich w domach przetrzymują, śmiercią powrozową na gardle powinni być karani”. Dziś zamiast szubienicy mamy ze wzgórza dobry widok na zatokę Szyjka.

 

Zobacz galerię zdjęć

 

Pełna nazwa: Doliną Legi – z nurtem pracowitej rzeki
Zarządzający szlakiem: Urząd Miejski w Olecku.
Rok pierwszego znakowania szlaku: 2000 r.
Rok ostatniego znakowania, stan oznakowań: 2006 r., stan dobry.
Opis i wytyczenie w terenie: Zbigniew Sienkiewicz i Stefan Czajkowski

Krótki opis krajoznawczy: poznajemy Legę jako rzekę o dużym znaczeniu gospodarczym - jazy i elektrownie, dawniej młyny – oraz krajobrazowym – urokliwe meandry w głębokiej dolinie na odcinku Pomiany – Gąsiorowo. W Wieliczkach zabytkowy, najstarszy drewniany kościół powiatu oleckiego. Zachęcamy do poznania jego historii (opis w kościele). Na punktach widokowych za Wieliczkami dalekie widoki, w tym na Markowskie Bagno. Poznajemy jak zachowano pamięć i oddano hołd żołnierzom I wojny światowej (duży cmentarz wojenny w Markowskich) oraz uczczono pamięć zwycięstwa plebiscytowego – drzewo w Krupinie. Kilka kilometrów drogi z widokiem na wspaniałe garby Krupińskich Pagórków.

Stopień trudności i przydatność dla innych form turystyki: szlak łatwy. Może być wykorzystywany do turystyki pieszej, konnej i w częściach samochodowej, dużymi odcinkami może być szlakiem narciarskim. Do turystyki konnej i narciarskiej poleca się dwa odcinki (zgodnie z opisem): Lesk - Małe Olecko - Zatyki i Kleszczewo – Starosty - Małe Olecko - Lesk. Zmotoryzowani nie przejadą odcinka Pomiany - Gąsiorowo. Drogę na tym odcinku należy poprawić w znaczącym stopniu, przez wyrównanie i podsypanie drogi.Km rosnącoOpis przebiegu szlaku

[Numery obiektów krajoznawczych zaznaczonych na mapie]

Długość odcinka [km]

Nawierzchnia*

Mała infrastruktura

do ustawienia

0,0

Początek trasy przy kamiennym mostku na Ledze przy jej wypływie z jeziora [501]. Jedziemy wzdłuż rzeki ulicą Partyzantów. Na końcu ulicy skręcamy w lewo, na ulicę 1-go Maja, aby po chwili skręcić w prawo, w jednokierunkową ulicę Wąską. Rzeka Lega [597] – prawy dopływ Biebrzy (w dolnym biegu zmienia nazwę na Małkiń i Jegrznia), swój początek bierze na północny-zachód od Olecka ze wzgórz w pobliżu wsi Szarejki.

0,5

A


0,1

Po prawej stronie ulicy Partyzantów zobaczymy pozostałości XIX-wiecznej mleczarni miejskiej i browaru, na miejscu którego powstał teatr AGT [598] i klub „U Potęgowej”.
0,5

Ulica Grunwaldzka, skręcamy w lewo, przejeżdżamy most na Ledze przy młynie i jedziemy cały czas na wprost ulicami Lipową i Kościuszki. Mijamy most przy ładnym XIX wiecznym młynie [599]. Dawniej młyn poruszała energia Legi. Dziś żarna młyna porusza energia elektryczna. W budynku znajduje się sklep ze świeżym pieczywem i oczywiście mąka.

1,0

A


1,5

Szosa Olecko- Raczki, skręcamy w lewo.

0,4

A


1,9

Skręcamy w prawo, do Lesku. Mijamy ogrody działkowe, wiadukt na linii kolejowej Olecko- Suwałki, osiedle mieszkaniowe i przejeżdżamy most na Ledze. Za mostem na zboczu doliny Legi widoczne są pozostałości majątku rolnego Łęgówek.

0,9

A


2,8

Za mostem rozjazd, skręcamy w lewo.

1,2

Ż


4,0

Z lewej dochodzi droga ze Skowronek, którą pomijamy. Jedziemy cały czas na wprost drogą główną, po prawej mijamy przejazd kolejowy (5,2 km). Trasa prowadzi nad rzeką i nad brzegami rynnowego Jeziora Olecko Małe.

4,9

Ż


6,0

Przekraczając Kukowską Strugę warto udać się w kierunku torów kolejowych (w prawo), aby obejrzeć przejście rzeki i drogi pod wspólnym przęsłem wiaduktu [600] na linii Olecko- Ełk. Za strugą szlak prowadzi przez młody las, pod koniec po prawej stronie, tuż przy drodze, możemy odszukać stary cmentarz.Na skraju lasu wiata.

8,9

Szczyt wzniesienia w Małym Olecku, punkt widokowy - widok na Jezioro Oleckie Małe [601] - dł. 4,4 km, szer. 300- 820 m, gł. 38 m, dwie wyspy, brzegi wysokie, przez jezioro przepływa Lega.

0,2

B


9,1

W lewo odchodzi droga, która przez most na Ledze prowadzi do Wieliczek - my jedziemy na wprost. Po lewej stronie sklep. Z przedwojennego mostu [602] możemy podziwiać widok na jezioro i wypływ rzeki Legi.

0,1

B


9,2

Rozjazd przed budynkiem byłej szkoły - w lewo.

0,8

Ż


10,0

Skrzyżowanie przed asfaltową szosą Wieliczki- Kleszczewo - w prawo.

0,5

P


10,5

Pomijamy drogę z prawej, na wprost do widocznego lasu.

2,6

P


13,1

Przejazd kolejowy linii Ełk - Olecko, na wprost.

1,0

Ż


14,1

Rozjazd w Zatykach, brukowaną ulicą w lewo. Sklep, bar.

0,4

B


14,5

Koniec Zatyk, rozjazd, drogą żwirową w lewo – wzdłuż toru kolejowego.

2,0

Ż


16,5

Kijewo, z prawej pomijamy szosę z Gąsek, asfaltem na wprost.

0,9

A


17,4

Za przejazdem kolejowym odchodzi droga asfaltowa w prawo. Jedziemy do Babek Gąseckich. Przed nami 100 m dalej po lewej stronie sklep. PKS.

2,1

A


19,5

Rozjazd przy wjeździe do Babek Gąseckich - w lewo. Jeżeli pojedziemy około 1 km w prawo zobaczymy tamę pracującej elektrowni [603], ze stylowo dobudowanym budynkiem maszynowni. Dawniej był tu młyn. Jadąc drogą główną przez tamę i dalej przez Chełchy znajdziemy się nad jeziorem Selmęt Wielki przy szosie Ełk – Augustów.

1,7

Ż


21,2

Pomiany, przy budynku w lewo, pod górkę i pierwsza, jeszcze na stoku, droga w prawo. Przy kładce [604] przez Legę kąpielisko. Na całej długości odcinka po prawej widok na meandrującą rzekę.

1,3

P

Pomiany - wiata

22,5

Gąsiorowo [605], w lewo na żwirówkę i dalej cały czas na wprost. Tuż przed wsią, na wzgórzu, XVIII w. cmentarz z grobowcem Jakuba i Rozalii Kochanów. Obok starej stodoły przy gospodarstwie nad rzeką znajduje się głaz z odciskiem dłoni, jakby ostrzeżenie dla tych, którzy niedawno ograbili wspomniany grobowiec! Warto pogawędzić z właścicielem gospodarstwa o ciekawostkach i zdarzeniach w okolicy, np. o piorunie kulistym.

1,8

Ż


24,3

Szosa asfaltowa Kijewo - Guty, jedziemy w prawo.

0,2

A


24,5

Szczyt wzniesienia, punkt widokowy.

0,4

A


24,9

Most na Ledze w Gąsiorówku, jedziemy na wprost. Gąsiorówko [606] – majątek ziemski z pozostałym do dziś dworkiem. Przy moście ślady po dawnym młynie. Sklep, PKS.

0,6

A


25,5

Skręcamy w lewo na drogę żwirową i dalej cały czas na wprost.

2,3

Ż


27,8

Szosa asfaltowa przy budynku dawnej szkoły w Kleszczewie, skręcamy w lewo.

0,3

A


28,1

Most na Ledze w Kleszczewie [607]. Za mostem w prawo. Sklep, bar, PKS.

0,6

B


28,7

Za kolejnym mostem na Ledze na końcu wsi rozjazd, jedziemy lewą odnogą. Za rozjazdem dróg do Niedźwiedzkich (Starost) i Puchówka, znajdziemy trzy cmentarze – to okolica zwana Mogiły [608].

1,2

P


29,9

Skrzyżowanie na skraju lasu, gościńcem na wprost. Jedziemy przez lasy Czarna Dąbrowa i Kleszczewski Bór [609]. Przecinamy Widną Strugę – strumień odprowadzający wodę z zagubionego w lesie jeziora Widnego, z którego woda została spuszczona w XVIII w. i pozostały po nim tylko bagna i wyeksploatowane torfowiska. Torf stanowił bowiem w XIX wieku główne źródło opału na tym terenie.

0,5

P

31,7 km - wiata

30,4

Rozjazd w lesie, w lewo.

0,9

P


31,3

Rozjazd w lesie, w lewo.

0,4

P


31,7

Na końcu ogrodzenia szkółki leśnej, w lewo.

0,6

P


32,3

Skraj lasu, przed nami zabudowania gospodarstwa, droga sama prowadzi na wał przeciwpowodziowy.

0,8

P


33,1

Jaz na Ledze w Starostach [610], obecnie znajduje się tu elektrownia, a wcześniej stał młyn.

0,4

Ż


33,5

Rozjazd za Starostami - w prawo.

0,8

Ż


34,3

Szosa asfaltowa Kleszczewo - Wieliczki, jedziemy w prawo. Na tym odcinku dochodzi do szosy skrót trasy.

0,4

A


34,7

Za przystankiem PKS jedziemy w prawo.

0,2

B


34,9

Jaz na Ledze w Nowym Młynie [611]. Dziś funkcjonuje tu mała elektrownia( kiedyś był tu młyn). Jedziemy na wprost przez most, pod górę na drogę przez osiedle, za ostatnim domem w prawo i wyjeżdżamy na szeroką żwirówkę, na której skręcamy w lewo.

0,6

P


35,5

Rozjazd w polu za osiedlem, jedziemy w lewo do widocznej szosy.

0,2

P


35,7

Ponownie szosa asfaltowa - w prawo.

0,5

A


37,2

Skrzyżowanie w Wieliczkach, jedziemy w prawo. 600 m od skrzyżowania w stronę Olecka (w lewo) znajduje się cmentarz wojenny [612] z czasów I Wojny Światowej. Spoczywa tutaj 10 żołnierzy niemieckich i 26 rosyjskich, którzy polegli podczas działań w październiku 1914 roku.

0,4

A


37,6

Rozjazd w Wieliczkach przy kościele - w lewo. Wieliczki [613] –istniały już w 1540 roku. Pierwszy kościół zbudowano tu w 1552 roku, lecz został on spalony przez Tatarów w roku 1656. Po szybkiej odbudowie (do 1658 r.) kościół zburzył w 1674 r. silny huragan. Obecny barokowy kościół z modrzewia powstał w 1677 r. i jest to najstarszy drewniany kościół na Mazurach. Wewnątrz późnobarokowy ołtarz ze sceną ukrzyżowania, rzeźbiony przez Schoebla z Marggrabowej (1708 r.). Pierwsze organy ufundowano dopiero w roku 1876. Zniszczone przez Rosjan w trakcie walk podczas I wojny światowej zostały odrestaurowane przez organmistrza Nowaka z Królewca w 1920 roku. Pięknym przykładem snycerki jest galeryjkowy ołtarz przy wejściu do zakrystii, upamiętniający tragiczny czas najazdu tatarskiego. W rzeźbieniach ambony odnajdziemy herby fundatorów odbudowy kościoła. Kamienny mur okalający wejście na teren kościoła to pozostałość pomnika poświęconego 169 żołnierzom z parafii Wieliczki poległym w trakcie I Wojny Światowej. Obecnie w kościele dokonuje się renowacji starych polichromii. Wieś gminna- sklepy, bar, PKS.

0,4

B


38,0

Jedziemy pod wiaduktem kolejowym, za wiaduktem droga brukowana z wygodną ścieżką na brzegu jezdni, cały odcinek na wprost.

1,4

B


39,4

Punkt widokowy na szczycie wzniesienia – „Wzgórze Trzech Wież” [614]. Przy dobrej widoczności widzimy wieże kościelne Olecka, Wieliczek i Cimoch. Po lewej stronie mijamy Markowskie Bagna – możemy tutaj spotkać łosie i żurawie.

2,7

B

42,5 km okolice cmentarza w Markow-skich wiata

42,1

Po przejechaniu dnem Wąwozu Magdaleny jesteśmy na skrzyżowaniu w Markowskich, skręcamy w lewo.

0,4

Ż


42,5

Po prawej cmentarz wojenny, spoczywa tutaj 117 żołnierzy niemieckich i 41 rosyjskich poległych w październiku 1914 roku. Jedziemy na wprost. Po lewej stronie drogi znajdują się niegdyś rozległe Markowskie Bagna. Osuszanie bagien rozpoczęto już w 1870 roku. Dziś, gdy kanały, rowy i torfowiska pozarastały, teren ten jest mało dostępny i stanowi ostoję zwierzyny.

2,2

Ż


44,7

Rozjazd przed Krupinem - w lewo. Na rozjeździe dróg rośnie drzewo zasadzone na pamiątkę plebiscytu z 1920 r. We wsi znajdziemy przykłady mazurskiego budownictwa drewnianego. Po prawej, wzdłuż szosy piękne kopce Krupińskich Pagórków. Sklep, PKS.

2,1

A


46,8

Skrzyżowanie w Imionkach - w prawo. Imionki – dawny majątek oleckiego pastora, park podworski oraz stary spichlerz. Dalej dawna stacja kolejowa, obok której widoczny jest hangar na lotnisku dla motolotni.

2,2

A


49,0

Jesteśmy na południowym krańcu jeziora Olecko Wielkie. Koniec szlaku niebieskiego. Znajdujemy się obok Szubienicznej Góry [615=531], gdzie jak podają pisma z 1727 r. „(...) złodzieje, podpalacze i ci, co ich w domach przetrzymują, śmiercią powrozową na gardle powinni być karani”. Dzisiaj miast szubienicy mamy ze wzgórza dobry widok na zatokę Szyjka.

3,0

A


* A – nawierzchnia bitumiczna (asfalt); B – bruk; Ż – droga gruntowa utwardzana żwirem, żużlem itp.; P –   droga gruntowa nieutwardzona (piaszczysta).

Propozycje modyfikacji przebiegu szlaku
W przypadku oznakowania rowerowego szlaku EGO (patrz opis szlaków planowanych, nr 6), proponuje się likwidację szlaku na odcinku Babki Gąseckie – Pomiany – Gąsiorowo – Gąsiorówko – Kleszczewo – Starosty – Nowy Młyn – Wieliczki – Markowskie – Krupin – Imionki – Olecko. Pozostałby tylko 19,5-kilometrowy szlak Olecko – Olecko Małe – Zatyki – Kijewo – Babki Gąseckie.

Statystyka szlaku
Długości odcinków szlaku na terenie poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego


Jednostka samorządu

Długość odcinka na terenie miasta/ powiatu [km]

POWIAT OLECKI

49


Długości odcinków szlaku z podziałem na rodzaje nawierzchni

Rodzaj nawierzchni

Długość odcinka

[km]

%


Asfalt

15,0

30,6

Bruk

5,2

10,6

Droga gruntowa utwardzana żwirem, żużlem itp.

19,2

39,2

Droga gruntowa nieutwardzona

9,6

19,6

RAZEM

49

100

 

 


Powrót Drukuj
Lista miejscowości
Pomoc
Generator linku
Generator umożliwia stworzenie linku prowadzącego z innej strony do wskazanego na planie miejsca.
Dodaj punkt
Jeżeli uważasz, że na planie zabrakło istotnego i ważnego miejsca zaproponuj jego opis, i wskaż lokalizację.
Plan podróży
Plan jest pusty
Copyright SP OLECKO
wykonanie: CONCEPT Intermedia