Header_top_pl
Banner_top
Ng Pow_elk Pow_go Pow_olec
Strona główna
Interaktywna mapa
Baza informacji
Wirtualny spacer
Kalendarium wydarzeń
Galeria zdjęć
Multimedia
E-kartki
Menu
Szczegóły obiektu

Przebieg trasy: Stare Juchy – Liski – Grabnik – Rogale – Guzki – Mołdzie – Ruska Wieś – Góra Pilchowa – Rękusy – Bartosze – Ełk.

Warto zobaczyć:

Stare Juchy – kościół zbudowany po 1656 r. w miejscu poprzedniego z 1487 r. Godnym uwagi wyposażeniem świątyni jest główny ołtarz – tryptyk gotycki z 1591 r. Jego skrzydła przypominają sceny z życia Chrystusa. Kolejną atrakcją tej miejscowości jest chata mazurska z XIX wieku zbudowana z belek związanych na węgieł, z trzysłupowymi drewnianymi podcieniami. W pobliskim lesie znajduje się głaz narzutowy. Legenda mówi, iż był on niegdyś ołtarzem, na którym Jaćwingowie składali krwawe ofiary swoim bożkom. Głaz ten uznany został w okresie przedwojennym za pomnik przyrody.

Jezioro Garbaś – leżące w zagłębieniu leśnym ze stromymi brzegami o wysokości ok. 50 m, z I klasą czystości wód.

Grabnik – kościół z 1565 r., wielokrotnie przebudowywany m.in. w latach 1730-1739 i 1856, zachwyca nietypowym sklepieniem. Obok kościoła znajduje się obelisk upamiętniający ofiary pierwszej wojny światowej.

Góra Pilchowa – schowane wśród drzew kwatery żołnierzy niemieckich i rosyjskich, którzy zginęli podczas działań wojennych w latach 1914-1918.

Bartosze – cmentarz z czasów II wojny światowej, największy na terenie Warmii i Mazur, gromadzący ponad dwadzieścia cztery tysiące ciał żołnierzy i ludności cywilnej.

 


Powrót Drukuj
Lista miejscowości
Pomoc
Generator linku
Generator umożliwia stworzenie linku prowadzącego z innej strony do wskazanego na planie miejsca.
Dodaj punkt
Jeżeli uważasz, że na planie zabrakło istotnego i ważnego miejsca zaproponuj jego opis, i wskaż lokalizację.
Plan podróży
Plan jest pusty
Copyright SP OLECKO
wykonanie: CONCEPT Intermedia