Header_top_pl
Banner_top
Ng Pow_elk Pow_go Pow_olec
Strona główna
Interaktywna mapa
Baza informacji
Wirtualny spacer
Kalendarium wydarzeń
Galeria zdjęć
Multimedia
E-kartki
Menu
Szczegóły obiektu

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci” 1    Start. Początek szlaku. Zaczynamy zielonym szlakiem na plaży miejskiej w Ełku, stąd przejeżdżamy promenadą w kierunku południowej części Jeziora Ełckiego i dalej bulwarami wzdłuż brzegu jeziora.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”

2 Przejście przez drogę krajową. Tutaj należy przeprowadzić rower przez jezdnię.
3 Koniec szlaku zielonego, początek szlaku czerwonego.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”

4 Grób zbiorowy żołnierzy rosyjskich z I wojny Światowej. Niewielka mogiła znajduje się nieopodal skrzyżowania ulic Kolejowej i Wilczej w Ełku.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”
5 Cmentarz Ewangelicki z XIX w. Położony na wzgórzu przy drodze leśnej do Mrozów, zaniedbany i dziko porośnięty, znajduje się na nim kilka nagrobków, o których pamięta czasem okoliczna ludność zapalając znicze.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”
6 Zespół Leśniczówki w Mrozach Wielkich.
Szlak nie przebiega bezpośrednio przy siedzibie Nadleśnictwa Ełk, jednak warto tam zajrzeć, ze względu na budynek z początku XX w. oraz park z interesującym drzewostanem. Dzisiejszy budynek, będący siedzibą Nadleśnictwa Ełk, został przebudowany, jednak jego  architektura jest   nadal  warta  uwagi.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”
7 Dom i zabudowania gospodarcze z okresu
międzywojennego, Mrozy Wielkie, charakterystyczny dla tego okresu dom mieszkalny. Uwagę przykuwa ciekawa architektura budynku gospodarczego.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”
8   Cmentarz ewangelicki z XIX w., Mrozy Wielkie.
Żeby trafić na cmentarz, należy nieco zboczyć z trasy wytyczonej przez szlak, skręcając w drogę na skrzyżowaniu w centrum wsi. Cmentarz ukryty jest w lesie i stosunkowo trudno go znaleźć, warto jednak podjąć ten trud, choćby dla obejrzenia nagrobków charakterystycznych dla ewangelickich pochówków.
9   Dom z zachowanym fragmentem muru, początek XX w., Mrozy Wielkie. Po przeciwnej stronie drogi mamy piękny widok na Selmęt Wielki. Zejście na brzeg jeziora jest łagodne, dobrze oświetlone, znajduje się tu pomost. Plaża jest niestrzeżona.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”
10 Dzika plaża z licznymi pomostami oraz atrakcyjnymi panoramami na Selmęt Wielki, Sordachy. już od wjazdu do Sordach oczom turystów ukazują się najciekawsze widoki na Selmęt Wielki. Mamy tu łagodne zejścia na brzeg jeziora, piaszczysto-kamieniste dno zbiornika oraz liczne pomosty zbudowane przez mieszkańców. Po przeciwnej stronie drogi warto zwrócić uwagę na dom zbudowany na początku XX w.
11 Szkoła z fragmentem muru oraz budynek gospodarczy Z początku XX W., Sordachy. Przy wyjeździe ze wsi jednym z ostatnich domów jest budynek starej szkoły, który został przebudowany i stanowi pozytywny przykład adaptacji na pomieszczenia mieszkalne.

 

 

 

 

 


12 Dzika plaża, Koziki. Niezagospodarowany, dość obszerne miejsce nad brzegiem jeziora. Trawa, roślinność przybrzeżna oraz ciekawe widoki na Selmęt Wielki. Dziką plażę uatrakcyjnia łagodne nachylenie stoku oraz piaszczyste dno zbiornika.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”
13 Cmentarz wojenny z I wojny światowej, wpisany do rejestru zabytków, Makosieje. Cmentarz stanowi miejsce pochówku żołnierzy rosyjskich i niemieckich; jest dobrze utrzymany, oczyszczony, zachowane zostały wokół niego dawne skarpy. W lesie obok, przed Makosiejami, znajduje się cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX w. odrestaurowany przez lokalną społeczność.
14   Dzika plaża, Makosieje. Wykonana całkowicie z inicjatywy mieszkańców wsi - niegdyś nie było tu takiego łagodnego, wolnego od roślinności wodnej miejsca. To Makosiejanie nawieźli ziemię, by usypać dzisiejsze kąpielisko. Dziś korzystają z tej atrakcji nie tylko mieszkańcy Makosiej, ale także ludność z pobliskich miejscowości oraz turyści odwiedzający to miejsce latem.
15   Plaża wiejska, Łoje.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”
16  Cmentarz ewangelicki z XIX w., wpisany do rejestru zabytków, Laski Wielkie. Dawne miejsce pochówku, czynne jeszcze w latach 80-tych; dobrze zachowany drzewostan, można znaleźć tu stare okazy żywotników. Mimo, że cmentarz został uporządkowany, nie udało się go uratować przed dewastacją oraz kradzieżą metalowych elementów. Na uwagę zasługują specjalnie wydzielone kwatery rodzinne.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”
17 Punkt Widokowy, Sędki. Nie jest to miejsce specjalnie wydzielone oraz zagospodarowane. Z naturalnej skarpy rozciąga się bardzo atrakcyjny widok na Jezioro Selmęt Wielki oraz przylegające do niego podmokłe tereny.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”

 

 


18 Kościół rzymskokatolicki, Sędki.
19 Przejście przez drogę krajową. Tutaj należy przeprowadzić rower przez jezdnię.
20 Plaża Strzeżona, Szeligi. Jedno z nielicznie dostępnych miejsc nad brzegiem Selmętu, gdzie można korzystać z kąpieliska bez obawy o zakłócenie strefy ciszy, którą objęte jest jezioro. Mamy tu możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Plaża ta jest miejscem wypadowym dla mieszkańców Ełku oraz turystów podczas sezonu letniego.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”
21  Szkoła oraz budynek gospodarczy z zachowanymi fragmentami muru z początku XX w., Szeligi.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”
22 Cmentarz ewangelicki z początku XX w. wpisany do rejestru zabytków, Szeligi. Znajdują się tu groby żołnierzy niemieckich poległych w 1914 roku. Trudno się tu poruszać, ponieważ teren cmentarza porasta wysoka, dzika roślinność. Odnaleźć tu można nagrobki z czasów I wojny światowej. Cmentarz, mimo wpisu do rejestru zabytków, jest bardzo zdewastowany i zaniedbany.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci” Szlak rowerowy. Miejsca pamięci.
Niezbędnik telefonów: Policja 997
Straż pożarna 998
Pogotowie 999
Alarm w nagłych przypadkach 112
Straż Miejska w Ełku 986
CIT w Ełku 87 621 70 10
Nadleśnictwo Ełk     87 620 25 13

Tekst i fotografie z folderu promocyjnego Stowarzyszenia Adelfi.

Treści dotyczące obiektów kulturowych i zabytkowych pochodzą ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Ełk i Kalinowo. Pozostałe informacje zawarte w folderze zostały zebrane przez członków Stowarzyszenia Adelfi podczas wizji lokalnych, badań terenowych, wypraw oraz znakowania szlaku. Miejsca oraz obiekty w nim wymienione zostały wybrane według subiektywnej oceny autorów.

Szlak rowerowy „Miejsca pamięci”


Powrót Drukuj
Lista miejscowości
Pomoc
Generator linku
Generator umożliwia stworzenie linku prowadzącego z innej strony do wskazanego na planie miejsca.
Dodaj punkt
Jeżeli uważasz, że na planie zabrakło istotnego i ważnego miejsca zaproponuj jego opis, i wskaż lokalizację.
Plan podróży
Plan jest pusty
Copyright SP OLECKO
wykonanie: CONCEPT Intermedia