Header_top_pl
Banner_top
Ng Pow_elk Pow_go Pow_olec
Strona główna
Interaktywna mapa
Baza informacji
Wirtualny spacer
Kalendarium wydarzeń
Galeria zdjęć
Multimedia
E-kartki
Menu
Szczegóły obiektu

Opis szlaku
Pomarańczowy szlak rowerowy – „Wokół Łaśmiad” - biegnie po terenach ukształtowanych przez ostatnie zlodowacenia bałtyckie, z charakterystycznymi dla niego formami jak moreny czołowe i jeziora rynnowe. Trasa jest bezpieczna i łatwa, ponieważ w większości wiedzie po drogach asfaltowych lub leśnych, a natężenie ruchu samochodowego jest niewielkie. Przydrożne miejscowości dysponują bogatą ofertą noclegową oraz wieloma atrakcjami turystycznymi.
Ze szlaku widoczne są Jeziora Łaśmiady, Ułówki, Rekąty, Sawinda Mała oraz Jezioro Zawadzkie. Rowerzyści jadący z Ełku mogą rozpocząć szlak w Malinówce (zamiast w Starych Juchach), i kierować się nim w stronę miejscowości Piaski lub Bałamutowo. Długość szlaku wynosi 31,7 km.

Szlak rowerowy „Wokół Łaśmiad

1 Stare Juchy - początek szlaku
Szlak rowerowy rozpoczyna się i kończy w Starych Juchach, na Placu 500-lecia. Można w tym miejscu korzystać z bezprzewodowego darmowego Internetu, który udostępnia gmina. Zabytki oraz ciekawe miejsca warte zobaczenia - w samej wsi i okolicy, również poza trasą szlaku: kościół z XVI wieku w Starych Juchach, drewniana wieża widokowa, cmentarz ewangelicki rodziny Gruberów z XIX w. z dobrze zachowanymi żeliwnymi krzyżami, jaćwieski kamień ofiarny.

Szlak rowerowy „Wokół Łaśmiad

2 Cmentarz w Orlej Jusze
Po przejechaniu mostu na kanale Młyńska Struga i wiaduktu kolejowego, na końcu Starych Juch znajduje się zachowany w świetnym stanie cmentarz przedwojennych właścicieli majątku ziemskiego, rodziny Gruberów.

3 Kręty zjazd na trasie Stare Juchy - Gorło
Jest to nic innego jak stromy zjazd szosą - wielka atrakcja dla amatorów dużych prędkości. Niedaleko znajduje się bardzo ciekawe rozwiązanie
melioracyjne, podziemny kanał o długości 300 metrów łączący jeziora Szostak i Ułówki, jednak by tam dotrzeć trzeba nieco zboczyć z trasy rowerowej. Za serpentyną należy się kierować w lewo drogą leśną prowadzącą pod górę. Na rozstaju dróg należy skręcić w prawo i przejechać kilkadziesiąt metrów brzegiem niewielkiego jeziora.

Szlak rowerowy „Wokół Łaśmiad

4 Gorło - plaża wiejska
Jadąc od strony Starych Juch na początku wsi trafimy na kąpielisko. Plaża jest zaciszna, ogrodzona, znajdują się tam miejsca parkingowe, plac zabaw dla dzieci, ławki, kosze na śmieci, tablica informacyjna.

5 Zawady Ełckie
Malownicza miejscowość nad brzegiem Jeziora Zawadzkiego, przy linii którego znajduje się zagospodarowana plaża wiejska z placem zabaw. W sercu wsi znajduje się pomnik ku czci ofiar pierwszej wojny światowej.

6 Drewniany mostek i przystań na trasie Zawady Ełckie - Sajzy
W lesie, w połowie trasy między obiema wsiami, na Łaźnej Strudze zbudowano niewielki mostek, który bardzo malowniczo wpisuje się w leśny krajobraz. Jest to doskonałe miejsce do postoju, tym bardziej że obok znajduje się pomost, który jest dobrym punktem widokowym.

Szlak rowerowy „Wokół Łaśmiad

7 Baza turystyczna
W Sajzach, a właściwie na całej trasie Sajzy - Piaski, znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego oraz miejsc noclegowych o różnym standardzie (pola namiotowe, agroturystyka, pokoje, domki letniskowe).

8 Plaże w miejscowości Piaski
Bardzo ciekawe, zjawisko widokowe oraz wypoczynkowe; niemal na całej długości wsi tuż przy szosie nad brzegiem Łaśmiad rozciągające się jedna za drugą - plaże. Idealne miejsce na szybką kąpiel strudzonego rowerzysty oraz wyjątkowo malownicze widoki na jezioro.

9 Kąpielisko strzeżone w Malinówce
Naprzeciw dużego ośrodka wypoczynkowego, oferującego noclegi zarówno w budynku jak i domkach letniskowych znajduje się strzeżone kąpielisko z pomostami oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Plaża jest szczególnie przyjazna dzieciom, ponieważ spadek jeziora w tym miejscu jest wyjątkowo łagodny, do tego stopnia, że w oddaleniu kilkudziesięciu metrów od brzegu głębokość nie przekracza 1 metra. Na całej długości wsi Malinówka szlak pomarańczowy pokrywa się z niebieskim szlakiem rowerowym - Morenowe Wzgórza.

10 Malowniczy dom drewniany w Łaśmiadach

Szlak rowerowy „Wokół Łaśmiad

11 Jeziorowskie - zabytkowy cmentarz ewangelicki.
Znajduje się ok. 100 metrów na zachód od wsi. Cmentarz jest zadbany i oczyszczony, wydzielono na nim kwatery wojskowe z okresu I wojny światowej, na niektórych nagrobkach widnieją czytelne tablice.

Szlak rowerowy „Wokół Łaśmiad

Niezbędnik telefonów: Alarm 112
Informacja Turystyczna w Ełku 87 621 70 10
Leśnictwo Czerwonka 87 619 43 23
Leśnictwo Grabnik 87 619 42 24

 

Szlak rowerowy „Wokół Łaśmiad

Folder stanowi materiał promocyjny i nie jest przeznaczony na sprzedaż. Informacje zawarte w folderze zostały zebrane przez członków Stowarzyszenia Adelfi podczas wizji lokalnych, badań terenowych, wypraw oraz znakowania szlaku. Dziękujemy za pomoc wszystkim, którzy udzielili nam informacji dotyczących wymienionych obiektów i miejsc.

 

 

 

 

 

 

Trasa wokół Łaśmiad

Więcej informacji, mapy szlaków oraz współrzędne GPRS z trasami do pobrania znajdują się na stronie www.adelfi.pl


Pliki do pobrania:
Pobierz (Opis Wokół Łasmiad.pdf)Atrakcje [Wokół Łaśmiad] 1378 Kb
Pobierz (Wokół Łasmiad.pdf)Mapa szlaku [Wokół Łaśmiad] 152 Kb
Pobierz (Wokół Łasmiad.zip)Plik GPS [Format GPX] 2 Kb

Powrót Drukuj
Lista miejscowości
Pomoc
Generator linku
Generator umożliwia stworzenie linku prowadzącego z innej strony do wskazanego na planie miejsca.
Dodaj punkt
Jeżeli uważasz, że na planie zabrakło istotnego i ważnego miejsca zaproponuj jego opis, i wskaż lokalizację.
Plan podróży
Plan jest pusty
Copyright SP OLECKO
wykonanie: CONCEPT Intermedia